LifestyleLista

5 najbezpieczniejszych miast w popandemicznym świecie

-

5 min czytania
Miasta na całym świecie musiały dobrze pomyśleć o tym, jak tworzyć bezpieczne środowisku w obliczu pandemii Covid-19. Oto lista pięciu, które zrobiły to najlepiej.

Nie było innego takiego wydarzenia, które pamiętamy i które zmieniło nasze miejskie życia tak bardzo, jak Covid. Nie mogliśmy wychodzić z domów, biura, restauracje i punkty usługowe były zamknięte. Choć w niektórych branżach lokale działały w ukryciu, to na początku były to tylko nieliczne biznesy. Dopiero z biegiem czasu inni też zebrali się na odwagę.

Może cię zainteresować: Test czterodniowego tygodnia pracy na Islandii zakończony wielkim sukcesem. 86% kraju przechodzi na nowy model

Środki ostrożności związane z pandemią zmieniły krajobraz miast na całym świecie. Prawdopodobnie na dłuższą metę. W rzeczywistości pandemia jest pierwszą na swoją skalę, która przydarzyła się nam jako już mocno zurbanizowanemu gatunkowi. Kiedy na początku XX wieku wybuchła hiszpańska grypa, tylko 14% ludzi mieszkało w miastach, ale obecnie liczba ta wzrosła do 57%, według szacunków Wydziału ds. Ludności ONZ. W rezultacie miasta musiały stać się jeszcze bardziej czujne pod względem ochrony zdrowia i ogólnego bezpieczeństwa, aby lepiej chronić swoich mieszkańców.

Aby wyjaśnić, jakie zmiany doprowadziły do ​​większego bezpieczeństwa, Economist Intelligence Unit opublikował indeks bezpiecznych miast 2021, który klasyfikuje 60 miast na podstawie 76 wskaźników bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury, życia cyfrowego, bezpieczeństwa osobistego, czynników środowiskowych i, oczywiście, zdrowia. W tym roku uwzględniono także śmiertelność na Covid-19.

Oto najbezpieczniejsze, popandemiczne miasta na świecie.

Kopenhaga

Stolica Danii, która znalazła się na szczycie indeksu, uplasowała się szczególnie dobrze ze względu na nowy filar bezpieczeństwa środowiskowego indeksu, który mierzy zrównoważony rozwój (w tym zachęty do energii odnawialnej), jakość powietrza, gospodarkę odpadami i lesistość obszarów miejskich. Ten ostatni bezwzględnie wpłynął na to, jak dobrze miasto i jego mieszkańcy radzili sobie z ograniczeniami pandemii, które zostały całkowicie zniesione od września 2021 roku.

Parki i tereny zielone, a także drogi wodne okazały się niezwykle popularne podczas pandemii. Kopenhańczycy spacerowali po okolicy, kupując dania na wynos i ciesząc się licznymi przestrzeniami do swobodnego poruszania się w mieście. Kopenhaga wdrożyła również ogromny program testów Covid, który pozostaje bezpłatny dla wszystkich, w tym dla turystów. Zebrane dane pozwalają na szczegółowe monitorowanie epidemii. Ponadto miasto planuje wdrożyć testy ścieków, aby następnym razem wcześniej wykryć epidemie.

Toronto

Największe miasto Kanady zajęło drugie miejsce w indeksie pod względem ogólnego bezpieczeństwa, z dobrymi wynikami w zakresie infrastruktury i ochrony środowiska. Mieszkańcy cenią kulturę integracyjną, która jest ukierunkowana na komunikację między społecznościami, zwłaszcza jeśli chodzi o świadomość na temat szczepionek i ich przyjmowanie.

Singapur

Choć Singapur, zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony zdrowia i infrastruktury i wykorzystał te mocne strony do szybkiej reakcji w pierwszych dniach pandemii, wdrażając cyfrowe monitorowanie, to w tym rankingu wylądował na miejscu trzecim. Kraj (i jednocześnie miasto) ten może się pochwalić jednym z najwyższych na świecie wskaźników szczepień (obecnie 80%), ale nadal wymaga ścisłego monitorowania i śledzenia kontaktów w obliczu nowych wariantów.

Aby wejść do większości lokali oraz budynków, każdy musi najpierw zeskanować swój token TraceTogether lub aplikację telefoniczną w celu dokonania tak zwanej odprawy SafeEntry.

Pozwala to władzom szybko wyśledzić osoby, które mogły wejść w interakcje z osobami zarażonymi. Dzięki temu można przeprowadzić nakaz kwarantanny w celu powstrzymania lub zerwania łącza transmisji wirusa.

Tłumaczy jeden z mieszkańców miasta.

Podróżni także są zobowiązani do zainstalowania tokenu TraceTogether lub wypożyczyć telefon z zainstalowanym tokenem przed przyjazdem do kraju.

Praca w domu stała się standardem w większości miejsc pracy w celu ograniczenia interakcji. Doprowadziło to do mniej zatłoczonego transportu publicznego. Atrakcje turystyczne i centra handlowe mają ograniczone wejścia, a tak zwani „Ambasadorzy bezpiecznej odległości” monitorują tłumy, aby upewnić się, że ludzie przestrzegają nakazów zdrowotnych. Osoby, które je łamią, otrzymują wysokie grzywny.

Sydney

Największe miasto Australii zajęło czwarte miejsce w rankingu. Australia była jednym z pierwszych krajów, które całkowicie zamknęły swoje granice podczas pandemii i utrzymała ścisłe blokady w obliczu rosnących przypadków – z pozytywnym skutkiem. Śmiertelność Covid per capita w Australii jest nadal jednym z najniższych na świecie. Ponieważ szczepienia w Nowej Południowej Walii osiągają 70%, oczekuje się, że wiele z tych ograniczeń zostanie zniesionych, a granice międzynarodowe mają zostać otwarte w listopadzie.

Tokio

Ostatnim miastem w zestawieniu jest Tokio. Chociaż liczba zachorowań wzrosła podczas igrzysk olimpijskich, wskaźniki gwałtownie spadły, ponieważ szczepionkę otrzymało ​​prawie 60% populacji. W świetle pozytywnych wiadomości Japonia ogłosiła zakończenie federalnego stanu wyjątkowego i stopniowe znoszenie ograniczeń z końcem września 2021 roku. W ich miejsce kraj planuje zachęcać do korzystania ze swojego paszportu szczepionkowego przy przyjmowaniu do placówek medycznych, obiektów i dużych wydarzeń. Mają nawet zachęcać firmy do oferowania zniżek lub kuponów posiadaczom paszportów.

Czytaj też: Tęsknisz za swoim ulubionym barem? Ta strona pozwoli Ci choć na chwilę wrócić do normalności

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle