Lista

5 filmów na wieczór dla poprawy humoru w Blue Monday

-

5 min czytania

Dziś obchodzimy Blue Monday, powszechnie znany jako najbardziej depresyjny dzień w roku. Co obejrzeć, aby poprawić sobie trochę humor?

Ciężko nie natknąć się dziś w internecie na informację o tym, że właśnie obchodzimy Blue Monday. Choć nazwa mylnie może nam się kojarzyć z sezonowymi wyprzedażami, to dzisiejszy dzień nie ma z nimi nic wspólnego. Oprócz koloru niebieskiego, słowo “blue” w języku angielskim oznacza również “smutek”. Termin “Blue Monday” stworzył 16 lat temu Cliff Arnall, brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University. Wyznaczył on ten dzień na najsmutniejszy w roku za pomocą opracowanego przez siebie wzoru matematycznego. Nie do końca ma on jednak sens z powodu niemierzalności niektórych jego składowych. Wzór ten uwzględnia m.in. czynniki meteorologiczne (krótki dzień, małe nasłonecznienie), psychologiczne (zdajemy sobie sprawę z niedotrzymania noworocznych postanowień) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia, powoduje, że kończą się terminy płatności pożyczek zaciągniętych na świąteczne zakupy). Wzór na “Blue Monday” przedstawia się następująco:

wzór na blue monday

Gdzie:

W – pogoda (ang. weather)
D – dług, debet (ang. debt)
d – miesięczne wynagrodzenie
T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time)
Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
M – niski poziom motywacji (ang. motivational)
Na – poczucie konieczności podjęcia działań (ang. a need to take action)

Całe równanie skutkuje najsmutniejszym dla ludzi dniem w roku. Niekoniecznie ma to odniesienie w rzeczywistości, jednak termin ten na stałe wszedł do kultury. Często z “Blue Monday” kojarzony jest utwór zespołu New Order pod tym właśnie tytułem.

Jest to jednak błędna interpretacja, ponieważ powstał on na wiele lat przed powstaniem tego terminu i dotyczy zupełnie innej sprawy. 18 maja 1980 roku, Ian Curtis – wokalista grupy Joy Division, którą współtworzył razem z trójką kolegów (którzy później założyli New Order) popełnił samobójstwo w swoim domu w Macclesfield. Był to na dzień poprzedzający wylot Joy Division na trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. Ciało Ian’a znalazła jego żona, w poniedziałkowy poranek. Po latach w swojej książce biograficznej opisała, że tego dnia całe niebo było niebieskie – stąd też nazwa utworu.

Lista filmów na wieczór w Niebieski Poniedziałek

Niezależnie od tego, czy Twój poniedziałek jest niebieski, czy różowy – oglądania filmów nigdy nie za wiele. A jeśli mają służyć poprawie humoru, to już zupełnie nie ma o co się obwiniać. Poniżej zostawiam listę pozycji, które mogą w tym pomóc.

Jabłka Adama

Film opowiada o neofaszyście Adamie, który w ramach resocjalizacji zostaje skierowany do wiejskiego kościółka pod opiekę niekonwencjonalnego pastora Ivana. Adam ma za zadanie upieczenie szarlotki z wykorzystaniem owoców z jabłonki rosnącej w przykościelnym ogrodzie, na którą niespodziewanie spadają różne plagi.

 Dzikie łowy

Jest to zdecydowanie mój ulubiony od jakiegoś czasu film. Zarówno zdjęcia jak muzyka są tutaj świetne. Scenariuszem i produkcją zajmował się Taika Waititi i w ciągu dwóch godzin seansu masz szansę przeżyć cały wachlarz emocji, jednak zwykle pozytywnych. Ricky to wychowany na rapsach, zbuntowany, krnąbrny nastolatek, który otrzymuje szansę nowego startu, gdy trafia do nowej rodziny zastępczej – sympatycznej i czułej cioci Belli, zrzędliwego wuja Heca i ich psa Tupaca. W wyniku niespodziewanego wydarzenia ucieka do buszu, a jego wuj rusza za nim w pogoń.

 Hydrozagadka

Hydrozagadka to polska komedia kryminalna, która miała premierę w 1971 roku. Fabuła opowiada o tym, jak w Warszawie w niewytłumaczony sposób znika woda i to w czasie największych upałów. Nad problemem pracuje profesor Milczarek. Angażuje on do pomocy legendarnego i nieustraszonego Asa. Okazuje się, że sprawcami całego nieszczęścia są tajemniczy maharadża oraz jego pomocnik i partner w interesach – doktor Plama. Zarówno sytuacje, jak i dialogi są często absurdalne i to czyni go w mojej ocenie pozycją wartą uwagi na dzisiejszy wieczór.

Zanim odejdą wody

Komedia niezbyt wysokich lotów, idealna na tak zwane “odmóżdżenie się”. No i przyznaję, że muzyka jest nawet całkiem niezła. Film opowiada o Peterze, który ma zostać ojcem i chce zdążyć na poród żony. Zrządzenie losu skaże go na podróż w towarzystwie nieznośnego początkującego aktora.

Nietykalni

Francuska produkcja była na tyle głośna, że ciężko jej nie znać. Film opowiada o sparaliżowanym milionerze, który zatrudnia do opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia jest opowieścią pełną ciepła i humoru. Z pewnością jest to jeden z najmilszych filmów, które dane było mi oglądać.

 Czytaj też: Najciekawsze filmy w 2021 roku

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lista