FilmSerial

10 seriali dokumentalnych true crime, które musicie znać

-

5 min czytania

Dokumenty spod znaku „True Crime” to dla wielu z nas uzależnienie. Jednak wśród dziesiątek produkcji trudno jest tak naprawdę wybrać te najlepsze.

Postanowiłem więc wybrać 10 seriali, które najbardziej zapadły mi w pamięć, ale jestem też świadom, że lista ta jest w dużym stopniu wybrakowana.

American Murder: The Family Next Door

„American Murder” to ciężki film, w którym poznajemy historię małżeństwa i jego dwójki dzieci. Chris Watts to na pierwszy rzut oka facet w szczęśliwym związku i z kochającymi dziećmi, który niestety okazuje się potworem. W dokumencie poznajemy powody, dla których Watts zdecydował się na tak przerażający krok. Według niego kierowała nim miłość do nowej partnerki, ale powody morderstwa wydają się bardziej skomplikowane.

Murder Among The Mormons

Trzy odcinki, które wciskają w fotel, ponieważ zaskakują na każdym kroku. W dokumencia poznajemy historię ataków bombowych, do których doszło w 1985 roku w Salt Lake City. Po wybuchu bomb zginęły dwie osoby, a trzecia, Mark Hofmann, została ranna. Wszystko to wokół grupy zapaleńców, którzy spędzają lata na poszukiwaniu nieznanych dokumentów związanych z Mormonami, które w dużym stopniu zaprzeczają naukom, które religia wmawia swoim wyznawcom.

Abducted in Plain Sight

Trudno nawet uwierzyć, że wydarzenia, o których opowiada ten dokument miały faktycznie miejsce. Jest to jedna z najdziwaczniejszych i niezrozumiałych historii, jakie widziałem na ekranie swojego telewizora. Poznajemy w niej rodzinę Brobergów, którzy padają ofiarą swojego sąsiada Roberta Berchtolda, który porywa ich córkę. Dwukrotnie. Za zgodą rodziców.

Może cię zainteresować: 10 najlepszych odcinków Z archiwum X spoza mitologii obcych (sezony 1-5)

The Jinx: The Life and Death of Robert Durst

Chociaż wiele osób zarzucało reżyserowi Andrew Jareckiemu, że manipulował wieloma faktami i chronologią w swoim dokumencie, trzeba mu przyznać, że stworzył serial, o którym nie da się zapomnieć. W tym przyglądamy się historii Roberta Dursta. Członka jednej z najbardziej wpływowych rodzin w Nowym Jorku, którego posądzano o zamordowanie kilku osób. Celem dokumentu miało być danie szansy opowiedzenia swojej historii Durstowi i udowodnienia raz na zawsze, że jest niewinny. Wyszło trochę inaczej.

Making a Murderer

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej produkcji. Historia Steven Avery’ego, które spędził 18 lat w więzieniu po tym, jak został niesłusznie skazany była międzynarodową sensacją. Po wyjściu z więzienia policja zarzuciła Avery’emu morderstwo młodej kobiety Teresy Halbach. Kręcony przez 10 lat serial zaskakuje, ale wciąga jak mało, który thriller czy horror napisany przez Stephena Kinga.

Don’t F**k With Cats: Hunting An Internet Killer

Dokument idealny na czasy internetu. Opowiada historię Luka Magnotty, któremu zarzucono morderstwo 33-letniego studenta z Chin, który jednak do świadomości ludzi trafił jako anon postujący tortury kotów na 4Chanie. Magnotta był znany z tego, że kroił swoje ofiary i rozsyłał je m.in. do polityków czy szkół podstawowych. W dokumencie twórcy skupili się na opowiedzeniu historii z perspektywy użytkowników sieci, którzy przez lata próbowali odnaleźć Magnottę.

Killer Inside: The Mind Of Aaron Fernandez

Aaron Fernandez był świetnym zawodnikiem NFL, który przy okazji był chory psychicznie. Fernandez trafił do więzienia za zabójstwo chłopaka siostry swojej narzeczonej. W zamknięciu popełnił samobójstwo. W dokumencie twórcy opowiadają historię byłego zawodnika, tego, jak zmieniał się z czasem i potencjalnego wpływu na jego życie otaczającej go homofobii i urazów mózgu, których doznawał dzień po dniu, grając przez całe życie w football amerykański.

Mommy Dead and Dearest

Historia Gypsy Rose Blanchard jest przerażająca. Jej matka Dee Dee przekonała młodą dziewczynkę i cały otaczający ją świat, że córka powoli umiera na białaczkę i nie jest w stanie się poruszać bez pomocy w związku z dystrofią mięśniową. Okazało się jednak, że dziewczyna przez całe życie była zdrowa. Dee Dee cierpiała na przeniesiony zespół Munchausena i wychowywała swoją córkę, jakby ta miała niedożyć 18-tnych urodzin. Gdy Gypsy Rose miała już dość – zdecydowała się na ostateczne rozwiązanie tej sytuacji.

Wild Wild Country

Jest coś niesamowitego w tym, że Bhagwan Shree Rajneesh (lepiej znany jako Osho) nadal jest gwiazdą wśród wielu osób. Osobiście znam dziesiątki mężczyzn i kobiet, które chętnie opowiadają o książkach Osho, o tym jak zmieniły ich postrzeganie świata i jak wspaniałym był człowiekiem. Osho pierwszy raz trafił do świadomości ludzi, gdy stworzył przejął kontrolę nad małym miastem w Oregonie, tworząc własną komunę. Okazało się, że utopijny kult, który żył w radości, dosyć szybko zamienił się w siedlisko totalnego chaosu.

The Staircase

Gdy żona Michaela Petersona zmarła, to właśnie on był pierwszym podejrzanym. Według niego do śmierci doszło w wyniku wypadku. Jednak czy taka była właśnie prawda? Peterson, znany powieściopisarz, który chętnie pisał o morderstwach, był idealnym potencjalnym przestępcą. Nakręcony wiele lat temu serial dokumentalny był tak naprawdę jednym z pierwszych tego typu produkcji, które ujrzały światło dzienne i zachwyciły fanów na Sundance Festivalu.

Czytaj też: Najgorsze finały w historii telewizji

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Film