ListaOd redakcjiOpinia

10 najlepszych odcinków Z archiwum X spoza mitologii obcych (sezony 1-5)

-

7 min czytania

The X-files to serial, który dla maniaków seriali jest równie ważny co Roswell dla fanatyków teorii spiskowych. Każdy z nas ma w sobie odrobinę z agentów Muldera i Scully.

Z Archiwum X (The X-files) to serial opowiadający o przygodach agentów FBI, Foxa Muldera i Dany Scully. Są oni odpowiedzialni za tytułowe Archiwum X, gdzie trafiają sprawy, które są nierozwiązane z niewyjaśnionych przyczyn. Sam Agent Specjalny Mulder ma taką sprawę z młodości, kiedy to doświadczył wizyty kosmitów w domu. Wtedy właśnie uprowadzili oni siostrę Foxa. Ten wstąpił do FBI, aby przy użyciu środków biura rozwiązać zagadkę porwania siostry. W międzyczasie spotyka na swej drodze różne niewyjaśnione zjawiska. Towarzyszy mu Agentka Specjalna Scully, która skierowana została do pracy z nim, aby mieć na Muldera oko. Dana to racjonalna osoba z wykształceniem medycznym, która stanowi przeciwwagę dla szalonych teorii partnera.

Poniżej znajduje się lista 10 najlepszych (według mnie) odcinków Z Archiwum X spoza mitologii obcych.

Zapada Mrok (Darkness Falls) sezon 1 odcinek 20

W tajemniczych okolicznościach giną drwale podczas wycinki lasu. Na początku wszystko wskazuje na grupę radykalnych ekologów. Jednak pojawia się nowa teoria o uśpionych owadach sprzed tysięcy lat. Agenci znajdują kokony z ciałami drwali. Czy uda im się znaleźć schronienie, zanim zapadnie mrok?

Fot. Darkness Falls/ The X-Files

Fot. Darkness Falls/ The X-Files

Tooms sezon 1 odcinek 21

Eugene Victor Tooms to zdecydowanie jeden z lepszych przciwników w całej serii. Agent Mulder ściga człowieka, którego podejrzewa o to, że popełnia serię morderstw co kilkadziesiąt lat. Problem w tym, że nie może znaleźć na niego dowodów i jest coś, co sprawia, że podejrzany jest niezwykle trudny do złapania. Jest on bardzo elastyczny i potrafi wydłużać swoje członki. Zdecydowanie jeden z lepszych odcinków z całej serii.

Fot. Tooms/ The X-Files

Fot. Tooms/ The X-Files

The Host sezon 2 odcinek 2

Na rosyjskim frachtowcu przepływającym w pobliżu Newark, mechanik wpada do szamba na statku. Jego ciało zostaje wyłowione kilka dni później w połowie zjedzone. Sprawą zajmuje się Agent Mulder, ale myśli, że ta sprawa jest kara za jego niesubordynację. Dopiero kiedy pracownik oczyszczania miasta zostaje zaatakowany przez nieznane zwierzę w kanałach Fox łączy te dwie sprawy. Ugryziony pracownik zaczyna przechodzić dziwną zmianę.

Fot. The Host/ The X-Files

Fot. The Host/ The X-Files

Humbug sezon 2 odcinek 20

Agenci Mulder i Scully wysłani zostali, aby zbadać śmierć cyrkowca o imieniu “Człowiek Aligator”. Na miejscu poznają kolegów z cyrku ofiary. Niedługo potem dochodzi do innych morderstw, a podejrzanym okazuje się brat bliźniak syjamski połączony z jednym z cyrkowców. Nauczył się on odczepiać i poszukuje nowego nosiciela.

Fot. Humbug/ The X-Files

Fot. Humbug/ The X-Files

2 Shy sezon 3 odcinek 6

W tym odcinku Agenci zajmują się sprawą morderstwa kobiety, która została rozpuszczona dziwnym śluzem. Trop prowadzi do chatu online, gdzie morderca wybiera swoje ofiary. Okazuje się, że śluz, który wydziela, roztapia tłuszcze i tym żywi się morderca. Agenci podążają tropem śmierci, aby ująć mordercę z dziwną przypadłością.

Fot. 2 Shy/ The X-Files

Fot. 2 Shy/ The X-Files

Home sezon 4 odcinek 2

Jeden z niewielu odcinków Z Archiwum X, w którym było ostrzeżenie o brutalności. Historia opowiada o rodzinie Peacock, którzy od lat żyją na farmie bez zdobyczy cywilizacji takich jak prąd czy woda. Chodzą pogłoski, że rozmnażają się pomiędzy sobą. Agenci prowadzą dochodzenie na temat śmierci noworodka zakopanego w pobliżu farmy, które ma deformacje ciała. Wszystko wskazuje na to, że jest to członek rodziny Peacock.

Fot. Home/ The X-Files

Fot. Home/ The X-Files

Small potatoes sezon 4 odcinek 20

Jeden z najzabawniejszych odcinków, które nakręcono przynajmniej w przed rebootem. W pewnym miasteczku na świat przychodzi kilkoro dzieci, które rodzą się z ogonem. Na początku wszystko wskazuje na błąd lekarski, dopóki przypadkiem Mulder nie spotyka pracownika kliniki z dziwnym znamieniem na wysokości kości ogonowej. Okazuje się, że mężczyzna jest ojcem wszystkich dzieci, a to za sprawą specjalnej zdolności, która umożliwia mu zmianę wyglądu.

Fot. Small Potatoes/ The X-Files

Fot. Small Potatoes/ The X-Files

Detour sezon 5 odcinek 4

W lasach Parku Apalachicola dwóch geodetów znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Agenci natrafiają na blokadę i ekipę poszukiwawczą zaginionych. Mulder postanawia pomóc w poszukiwaniach. Okazuje się, że za zaniknięcia może odpowiadać nieznany gatunek człekopodobnego zwierzęcia z niesamowitą zdolnością mimikry.

Fot. Detour/ The X-Files

Fot. Detour/ The X-Files

Bad Blood sezon 5 odcinek 12

Jeden z moich ulubionych odcinków, w którym gościnnie występuje Luke Wilson. Mulder i Scully sprawdzają doniesienia o rzekomych wampirach, ale jedyne na co natrafiają to dzieciak noszący sztuczne wampirze zęby. Jednak coś musi być na rzeczy, bo inaczej nie trafiłoby do Archiwum X. Zdecydowanie jeden z najzabawniejszych odcinków serii.

Fot. Bad Blood/ The X-Files

Fot. Bad Blood/ The X-Files

Folie a Deux sezon 5 odcinek 19

Mój absolutny faworyt. Uważam, że jest to jeden z najlepszych i najstraszniejszych odcinków Z Archiwum X. Rozpoczyna się od pokazania call center, w którym jeden z pracowników słyszy dziwne odgłosy i zauważa, że wśród ludzi przechadza się potwór. Nikt inny zdaje się tego nie zauważać. Kiedy jego koleżanka wraca z rozmowy z przełożonym widać, że nie jest do końca człowiekiem. Następnego dnia rzeczony pracownik bierze za zakładników kolegów z pracy i zabija tych, których nie uważa za ludzi. Mulder zostaje wysłany, aby sprawdzić nagranie o podobnym charakterze. Jednak udaje mu się coś zobaczyć, coś, co nie do końca jest człowiekiem. Polowanie na potwory czas zacząć.

Fot. Folie a Deux

Fot. Folie a Deux

Czytaj też: Najgorsze finały w historii telewizji

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lista